Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

Second Session Thirty-sixth Parliament, 1999

Chairman: The Honourable E. LEO KOLBER


Thursday, November 18, 1999
Wednesday, November 24, 1999
Thursday, November 25, 1999

Issue No. 1

Organization meeting and first and second meetings on: Examination of the present state of the domestic and international financial system

INCLUDING: THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE (Rule 104)


WITNESSES:

Wednesday, November 24, 1999

From McGill University:

Mr. Reuven Brenner, Faculty of Management.

Thursday, November 25, 1999

From C.D. Howe Institute:

Mr. Jack Mintz, President and Chief Executive Officer.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable E. Leo Kolber, Chairman

The Honourable David Tkachuk, Deputy Chairman

and

The Honourable Senators:

Angus, * Boudreau, P.C. (or Hays), Fitzpatrick, Furey, Hervieux-Payette, P.C., Kelleher, P.C., Kenny, Kroft, * Lynch-Staunton (or Kinsella), Mahovlich, Meighen, Oliver.

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Joyal, P.C., substituted for that of the Honourable Senator Mahovlich (November 24, 1999).

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Kenny (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Gill substituted for that of the Honourable Senator Joyal, P.C. (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Taylor substituted for that of the Honourable Senator Fitzpatrick (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Kenny substituted for that of the Honourable Senator Cook (November 18, 1999).

The name of the Honourable Senator Joyal, P.C., substituted for that of the Honourable Senator Gill (November 18, 1999).

The name of the Honourable Senator Fitzpatrick substituted for that of the Honourable Senator Taylor (November 17, 1999).


Back to top