Skip to Content
 

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Second Session Thirty-sixth Parliament, 1999-2000

Chairman: The Honourable MICHAEL KIRBY

Tuesday, June 20, 2000 
Wednesday, June 21, 2000

Issue No. 18

First, second and last meetings on: Bill C-12, An Act to amend the Canada Labour Code (Part II) in respect of occupational health and safety, to make technical amendments to the Canada Labour Code (Part I) and to make consequential amendments to other Acts

Second and last meeting on: Bill S-5, An Act to amend the Parliament of Canada Act (Parliamentary Poet Laureate)

INCLUDING: 
THE EIGHTH AND NINTH REPORTS OF THE COMMITTEE (Bill C-12 and Bill S-5)


WITNESSES:

Tuesday, June 20, 2000

Human Resources Development Canada:

Narren Edmonson, Assistant Deputy Minister, Labour;

Gerry Blanchard, Director General, Labour Operations;

Bill Worona, Director, Occupational Safety and Health and Fire Prevention;

Rick Seamen, Program Advisor, Occupational Safety and Health Compliance Unit;

Wednesday, June 21, 2000

Canadian Labour Congress:

Hassan Yussuff, Executive Vice-President.

Canadian Union of Postal Workers:

Jeff Bennie, National Union Representative.

Public Service Alliance of Canada:

Denis St-Jean, Health and Safety Officer.

Federally Regulated Employers -- Transportation and Communications (FETCO):

Don Brazier, Executive Director


APPEARING:

The Honourable Claudette Bradshaw, P.C., M.P., Minister of Labour

MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Michael Kirby, Chairman

The Honourable Marjory LeBreton, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, Beaudoin,

* Boudreau, P.C. (or Hays), Callbeck, Carstairs, Cohen, Cook, Fairbairn, Keon,

* Lynch-Staunton (or Kinsella), Pépin, Robertson.

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Banks substituted for that of the Honourable Senator Bryden (June 21, 2000).

The name of the Honourable Senator Fairbairn substituted for that of the Honourable Senator Wiebe (June 21, 2000).

The name of the Honourable Senator Beaudoin substituted for that of the Honourable Senator DeWare (June 21, 2000).

The name of the Honourable Senator Keon substituted for that of the Honourable Senator Kinsella (June 21, 2000).

The name of the Honourable Senator Carstairs substituted for that of the Honourable Senator F. Robichaud (June 21, 2000).

The name of the Honourable Senator DeWare substituted for that of the Honourable Senator Beaudoin (June 20, 2000).

The name of the Honourable Senator Kinsella substituted for that of the Honourable Senator Keon (June 20, 2000).

The name of the Honourable Senator Bryden substituted for that of the Honourable Senator Banks (June 20, 2000).

The name of the Honourable Senator Banks substituted for that of the Honourable Senator Gill (June 15, 2000).

The name of the Honourable Senator Gill substituted for that of the Honourable Senator Ferretti Barth (June 15, 2000).

The name of the Honourable Senator Wiebe substituted for that of the Honourable Senator Fairbairn (June 14, 2000).

The name of the Honourable Senator F. Robichaud substituted for that of the Honourable Senator Carstairs (June 14, 2000).

The name of the Honourable Senator Fairbairn substituted for that of the Honourable Senator Corbin (June 12, 2000).

The name of the Honourable Senator Pépin substituted for that of the Honourable Senator Banks (June 8, 2000).