Proceedings of the Standing Committee on
Rules, Procedures and the Rights of
Parliament (Formerly Privileges, Standing
Rules and Orders)

First Session Thirty-seventh Parliament, 2001

Chairman: The Honourable JACK AUSTIN, P.C.
Tuesday, June 19, 2001 (in camera)
Wednesday, June 20, 2001 (in camera)
Tuesday, September 25, 2001 (in camera)
Wednesday, October 3, 2001 (in camera)
Tuesday, October 16, 2001 (in camera)
Wednesday, October 17, 2001

Issue No. 10

First meeting on: Bill S-34, the Royal Assent Act

INCLUDING: THE FOURTH, FIFTH AND SIXTH REPORTS OF THE COMMITTEE


APPEARING:

The Honourable Senator Sharon Carstairs, P.C, Leader of the Government in the Senate

WITNESSES:

From the Justice Canada:

Mary E. Dawson, Q.C., Associate Deputy Minister, Constitutional Affairs;

Louis Davis, Senior Counsel, Constitutional and Administrative Law Section.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Jack Austin, P.C., Chairman

The Honourable Terry Stratton, Deputy Chairman

and

The Honourable Senators:

Andreychuck, Bryden, *Carstairs, P.C. (or Robichaud, P.C.), Di Nino, Gauthier, Grafstein, Joyal, P.C., Kroft, Losier-Cool, *Lynch-Staunton (or Kinsella), Murray, P.C., Pitfield, P.C., Poulin, Robertson, Rossiter.

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Change in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator LeBreton substituted for that of the Honourable Senator Murray (June 18, 2001).

The name of the Honourable Senator Murray substituted for that of the Honourable Senator LeBreton (June 21, 2001).

The name of the Honourable Senator Robertson substituted for that of the Honourable Senator DeWare (September 17, 2001).

The name of the Honourable Senator Jaffer was added (September 28, 2001).

The name of the Honourable Senator Jaffer was removed (October 1, 2001).

The name of the Honourable Senator Banks substitued for that of the Honourable Senator Poulin (October 2, 2001).

The name of the Honourable Senator Poulin substituted for that of the Honourable Senator Banks (October 4, 2001).