Download as PDF

Proceedings of the Standing Committee on
Rules, Procedures and the Rights of Parliament
(formerly Privileges, Standing Rules and Orders)

First Session, Thirty-seventh Parliament, 2001-02

Chairman: The Honourable JACK AUSTIN, P.C.


Wednesday, November 21, 2001 (in camera)
Tuesday, November 27, 2001 (in camera)
Wednesday, November 28, 2001 (in camera)
Tuesday, December 4, 2001 (in camera)
Wednesday, December 5, 2001(in camera)
Tuesday, December 11, 2001 (in camera)
Wednesday, December 12, 2001 (in camera)
Wednesday, February 6, 2002

Issue No. 13

Fourth meeting on:
Bill S-34, the Royal Assent Act

INCLUDING:
THE EIGHTH REPORT OF THE COMMITTEE


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Jack Austin, P.C., Chairman

The Honourable Terry Stratton, Deputy Chairman

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, *Carstairs, P.C., (or Robichaud, P.C.), Cools , Di Nino,  Gauthier,  Grafstein,  Joyal,  Kroft, Losier-Cool, *Lynch-Staunton, (or Kinsella), Murray, P.C., Nolin, Pitfield, P.C., Poulin, P.C., Robertson

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to Rule 86(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Beaudoin substituted for that of the Honourable Senator Murray (November 28, 2001).

The name of the Honourable Senator Fraser substituted for that of the Honourable Senator Bryden (November 28, 2001).

The name of the Honourable Senator Day substituted for that of the Honourable Senator Grafstein (November 28, 2001).

The name of the Honourable Senator Corbin substituted for that of the Honourable Senator Losier-Cool (November 28, 2001).

The name of the Honourable Senator Bryden substituted for that of the Honourable Senator Fraser (November 29, 2001).

The name of the Honourable Senator Grafstein substituted for that of the Honourable Senator Day (November 29, 2001).

The name of the Honourable Senator Losier-Cool substituted for that of the Honourable Senator Corbin (November 29, 2001).

The name of the Honourable Senator Banks substituted for that of the Honourable Senator Poulin (December 5, 2001).

The name of the Honourable Senator Nolin substituted for that of the Honourable Senator Rossiter (December 5, 2001).

The name of the Honourable Senator Poulin substituted for that of the Honourable Senator Banks (December 5, 2001).

The name of the Honourable Senator Murray substituted for that of the Honourable Senator Beaudoin (December 11, 2001).

The name of the Honourable Senator Cools substituted for that of the Honourable Senator Bryden (February 6, 2002).