Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Rules, Procedures and the Rights of Parliament
(Formerly Committee on Privileges, Standing Rules and Orders)

First Session, Thirty-seventh Parliament, 2001-02

Chairman: The Honourable JACK AUSTIN, P.C.


Tuesday, April 23, 2002 (in camera)
Wednesday, April 24, 2002 (in camera)
Wednesday, May 1, 2002

Issue No. 17

Second meeting on:
Tributes to Senators

INCLUDING: 
THE THIRTEENTH REPORT OF THE COMMITTEE


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Jack Austin, P.C., Chair

The Honourable Terry Stratton, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Austin, P.C., Baker, *Carstairs (or Robichaud, P.C.), Di Nino, Gauthier, Grafstein, Joyal, P.C., Kroft, Losier-Cool, *Lynch-Staunton (or Kinsella), Murray, P.C., Pitfield, P.C., Robertson, Rompkey, P.C., Rossiter, Stratton

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 86(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Grafstein substituted for that of the Honourable Senator Rompkey (April 18, 2002).

The name of the Honourable Senator Nolin substituted for that of the Honourable Senator Rossiter (April 22, 2002).

The name of the Honourable Senator Rompkey substituted for that of the Honourable Senator Bryden (April 23, 2002).

The name of the Honourable Senator Baker substituted for that of the Honourable Senator Rompkey (April 24, 2002).

The name of the Honourable Senator Bryden substituted for that of the Honourable Senator Baker (April 25, 2002).

The name of the Honourable Senator Rossiter substituted for that of the Honourable Senator Nolin (April 25, 2002).

The name of the Honourable Senator Rompkey substituted for that of the Honourable Senator Poulin (April 30, 2002).

The name of the Honourable Senator Baker substituted for that of the Honourable Senator Bryden (April 30, 2002).