Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

First Session Thirty-seventh Parliament, 2001

Chair: The Honourable LISE BACON
Tuesday, May 8, 2001
Wednesday, May 9, 2001

Issue No. 7

First and second meetings on: Bill S-7, An Act to amend the Broadcasting Act

WITNESSES:

Tuesday, May 8, 2001

The Honourable Sheila Finestone, P.C.

Wednesday, May 9, 2001

From Action-Réseau Québec:

Jean Sébastien, Delegate.

From the Public Interest Advocacy Centre:

Michael Janigan, Executive Director.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lise Bacon, Chair

The Honourable J. Michael Forrestall, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Callbeck, * Carstairs, P.C. (or Robichaud, P.C.), Eyton, Finestone, P.C., Fitzpatrick, Gill, * Lynch-Staunton (or Kinsella), Morin, Rompkey, P.C., Spivak

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Change in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Forrestall was substituted for that of the Honourable Senator Kinsella (May 3, 2001).

The name of the Honourable Senator Rompkey, P.C. was substituted for that of the Honourable Senator Maheu (May 3, 2001).

The name of the Honourable Senator Fitzpatrick was substituted for that of the Honourable Senator De Bané, P.C. (May 3, 2001).

The name of the Honourable Senator Callbeck was substituted for that of the Honourable Senator Hubley (May 3, 2001).

The name of the Honourable Senator Setlakwe was substituted for that of the Honourable Senator Poulin (May 3, 2001).

The name of the Honourable Senator Morin was substituted for that of the Honourable Senator Sparrow (May 3, 2001).

The name of the Honourable Senator Milne was substituted for that of the Honourable Senator Callbeck (May 7, 2001).

The name of the Honourable Senator Callbeck was substituted for that of the Honourable Senator Milne (May 9, 2001).

The name of the Honourable Senator Setlakwe was substituted for substitution pending (May 9, 2001).

The name of the Honourable Senator Gill was added to the committee (May 9, 2001).


Back to top