Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on 
Transport and Communications

Second Session Thirty-seventh Parliament, 2002-03

Chair: The Honourable JOAN FRASER


Thursday, March 20, 2003

Issue No. 6

First meeting on:
The current state of Canadian media industries

INCLUDING:
THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE (Bill S-8, An Act to amend the Broadcasting Act)

THE FIFTH REPORT OF THE COMMITTEE (Budgets)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joan Fraser, Chair

The Honourable Leonard J. Gustafson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, *Carstairs, P.C. (or Robichaud, P.C.), Day, Eyton, Graham, P.C., Johnson, LaPierre, *Lynch-Staunton (or Kinsella), Merchant, Phalen, Ringuette, Spivak

*Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Kinsella substituted for that of the Honourable Senator Gustafson (February 27, 2003).

The name of the Honourable Senator Gustafson substituted for that of the Honourable Senator Kinsella (February 27, 2003).

The name of the Honourable Senator Day substituted for that of the Honourable Senator Senator Banks (March 3, 2003).

The name of the Honourable Senator Phalen substituted for that of the Honourable Senator Christensen (March 3, 2003).

The name of the Honourable Senator Graham, P.C., substituted for that of the Honourable Senator Mahovlich (March 3, 2003).

The name of the Honourable Senator LaPierre substituted for that of the Honourable Senator Chaput (March 3, 2003).

The name of the Honourable Senator Forrestall substituted for that of the Honourable Senator Johnson (March 19, 2003).

The name of the Honourable Senator Merchant substituted for that of the Honourable Senator Callbeck (March 20, 2003).

The name of the Honoruable Senator Johnson substituted for that of the Honourable Senator Forrestall (March 20, 2003).