Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

Second Session, Thirty-seventh Parliament, 2002-03

Chair: The Honourable JOAN FRASER


Thursday, September 18, 2003 (in camera)
Tuesday, September 23, 2003
Thursday, September 25, 2003

Issue No. 13

Fifteenth, sixteenth and seventeenth meetings on:

The current state of Canadian media industries


WITNESSES:

Tuesday, September 23, 2003:

From the Competition Bureau:

Gaston Jorré, Acting Commissioner of Competition;

Peter Sagar, Deputy Commissioner of Competition, Competition Policy Branch.

Thursday, September 25, 2003:

From the Canadian Radio-Television and Telecommunications Commission:

Charles Dalfen, Chairperson;

Andrée P. Wylie, Vice-Chairperson, Broadcasting;

Marc O’Sullivan, Executive Director, Broadcasting Directorate.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joan Fraser, Chair

The Honourable Leonard J. Gustafson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, * Carstairs, P.C.(or Robichaud, P.C.), Cochrane, Comeau, Corbin, Day, Graham, P.C., LaPierre, * Lynch-Staunton (or Kinsella), Merchant, Phalen, Spivak

*Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator LaPierre substituted for that of the Honourable Senator Corbin (July 21, 2003).

The name of the Honourable Senator Johnson substituted for that of the Honourable Senator Oliver (September 15, 2003).

The name of the Honourable Senator Corbin substituted for that of the Honourable Senator Merchant (September 22, 2003).

The name of the Honourable Senator Merchant substituted for that of the Honourable Senator Corbin (September 24, 2003).

The name of the Honourable Senator Corbin substituted for that of the Honourable Senator Ringuette (September 24, 2003).

The name of the Honourable Senator Cochrane substituted for that of the Honourable Senator Johnson (September 24, 2003).

The name of the Honourable Senator Comeau substituted for that of the Honourable Senator Eyton (September 24, 2003).