Proceedings of the Standing Senate Committee on 
Transport and Communications

Third Session Thirty-seventh Parliament, 2004

Chair: The Honourable JOAN FRASER


Thursday, February 5, 2004
Tuesday, February 10, 2004 (in camera)
Tuesday, February 17, 2004
Thursday, February 26, 2004

Issue No. 1

Organizational meeting, future business of the Committee, and consideration of draft budgets
and
First meeting on:
The current state of Canadian media industries

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Expenses of the Committee incurred during the Second Session of the Thirty-seventh Parliament)

THE SECOND REPORT OF THE COMMITTEE
(Budget — study of the Canadian media)


WITNESSES:

Thursday, February 26, 2004:

From the Council on American-Islamic Relations Canada:

Ms. Sheema Khan, Chair;

Mr. Riad Saloojee, Executive Director.

As an individual:

Mr. Clifford Lincoln, M.P. for Lac-Saint-Louis.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joan Fraser, Chair

The Honourable Leonard J. Gustafson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, *Austin, P.C. (or Rompkey, P.C.), Corbin, Day, Eyton, Graham, P.C., Johnson, LaPierre, *Lynch-Staunton (or Kinsella), Merchant, Phalen, Spivak

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Mercer substituted for that of the Honourable Senator Merchant (February 5, 2004).

The name of the Honourable Senator Beaudoin substituted for that of the Honourable Senator Eyton (February 9, 2004).

The name of the Honourable Senator Andreychuk substituted for that of the Honourable Senator Gustafson (February 9, 2004).

The name of the Honourable Senator Eyton substituted for that of the Honourable Senator Beaudoin (February 10, 2004).

The name of the Honourable Senator Gustafson substituted for that of the Honourable Senator Andreychuk (February 10, 2004).

The name of the Honourable Senator Merchant substituted for that of the Honourable Senator Mercer (February 12, 2004).

The name of the Honourable Senator Callbeck substituted for that of the Honourable Senator Phalen (February 17, 2004).

The name of the Honourable Senator Phalen substituted for that of the Honourable Senator Callbeck (February 18, 2004).


Back to top