Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-first Parliament, 2011-12-13

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, May 1, 2013
Thursday, May 2, 2013

Issue No. 38

First and second meetings on:

Bill C-43, An Act to amend the Immigration and Refugee Protection Act

INCLUDING:
THE TWENTY-THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill S-202)


APPEARING

The Honourable Jason Kenney, P.C., M.P., Minister of Citizenship and Immigration


WITNESSES

Wednesday, May 1, 2013

Citizenship and Immigration Canada:

Catrina Tapley, Associate Assistant Deputy Minister, Strategic and Program Policy;

Marie Bourry, Senior General Counsel, Legal Services.

Public Safety Canada:

Emmanuelle Deault-Bonin, Manager, National Security Policy.

Canada Border Services Agency:

Lesley Soper, Executive Director, Enforcement and Intelligence Programs.

Centre for Immigration Policy Reform:

Martin Collacott, Spokesperson.

Canadian Council for Refugees:

Loly Rico, President;

Janet Dench, Executive Director.

Thursday, May 2, 2013

As individuals:

Richard Kurland, Lawyer and Policy Analyst;

Julie Taub, Immigration and Refugee Lawyer;

Barbara Jackman, Barrister and Solicitor.

Canadian Bar Association:

Gordon Maynard, Past Chair, National Immigration Law Section.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Cordy, *Cowan (or Tardif), Dyck, Eaton, Enverga, *LeBreton, P.C. (or Carignan), Martin, Merchant, Munson, Seidman, Seth, Verner, P.C.

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Demers (May 2, 2013).

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Mercer (May 1, 2013).

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Hubley (May 1, 2013).

The Honourable Senator Demers replaced the Honourable Senator Martin (May 1, 2013).

The Honourable Senator Hubley replaced the Honourable Senator Dyck (May 1, 2013).

The Honourable Senator Mercer replaced the Honourable Senator Cordy (May 1, 2013).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Tannas (April 26, 2013).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Harb (April 25, 2013).