Skip to Content

Studies & Bills

Information prior to the 40th Parliament is from notices of meetings. For the official record, please refer to the related minutes and transcripts.

There are limited electronic records available for the period prior to the 35th Parliament. For historical information, please contact: ctm@sen.parl.gc.ca or 1-800-267-7362

Studies & Bills Date Referred Session  note  note
Bill C-34, An Act to amend the Parliament of Canada Act (Ethics Commissioner and Senate Ethics Officer) and other Acts in consequence
(2003-10-27)
Friday, October 31, 2003 at 10:16 AM
Thursday, October 30, 2003 at 10:08 AM
  • Joseph Maingot (As an individual)
  • Robert Marleau, Former Clerk of the House of Commons (As an individual)
Wednesday, October 29, 2003 at 12:14 PM
  • Mark Audcent, Law Clerk and Parliamentary Counsel (From the Senate of Canada:)
Tuesday, October 28, 2003 at 9:35 AM
  • The Honourable Don Boudria, Minister of State and Leader of the Government in the House of Commons ()
  • The Honourable Sharon Carstairs, P.C., Leader of the Government in the Senate ()
  • Mitch Bloom, Privy Council Officer (From the Privy Council Office:)
  • Ron Wall, Director, Parliamentary Operations (From the Privy Council Office:)
Bill C-15, An Act to amend the Lobbyists Registration Act
(2003-04-03)
Wednesday, May 14, 2003 at 12:11 PM
  • Bruce Bergen, Senior Counsel, Industry Canada Legal Services (From Industry Canada:)
  • Howard Wilson, Ethics Counsellor (From Industry Canada:)
Tuesday, May 13, 2003 at 8:30 AM
  • The Honourable Allan Rock, P.C., M.P., Minister of Industry Canada (Industry Canada)
  • Robert F. Benson, Deputy Ethics Counsellor, Office of the Ethics Commissioner (From Industry Canada:)
  • Bruce Bergen, Senior Counsel, Industry Canada Legal Services (From Industry Canada:)
Wednesday, May 7, 2003 at 12:07 PM
  • John Chenier, Editor (From ARC Publications:)
  • Mr. Duff Conacher, Coordinator (From Democracy Watch:)
  • Brian Grainger (From Grainger and Associates:)
  • AS A PANEL: (As an Individual)
Tuesday, May 6, 2003 at 9:33 AM
  • Peter Clark, President (Grey, Clark, Shih and Associates Limited)
  • AS A PANEL: (As an Individual)
  • Carole Presseault, President (Government Relations Institute of Canada)
  • John Scott, General Counsel (Government Relations Institute of Canada)
Tuesday, April 29, 2003 at 9:33 AM
  • Bruce Bergen, Legal Counsel (Industry Canada)
  • Diane Champagne-Paul, Director, Lobbyists Registration (Industry Canada)
  • Pierre Legault, Senior General Counsel (Industry Canada)
Proposals to amend the Parliament of Canada Act (Ethics Commissioner) and other Acts as a consequence and Proposals to amend the Rules of the Senate and the Standing Orders of the House of Commons to implement the 1997 Milliken-Oliver Report, tabled in the Senate on October 23, 2002
(2003-02-04)
Wednesday, September 24, 2003 at 12:22 PM
Tuesday, September 23, 2003 at 9:40 AM
Tuesday, June 17, 2003 at 9:04 AM
Wednesday, June 11, 2003 at 12:17 PM
Tuesday, June 10, 2003 at 9:35 AM
  • Raymond Hudon, Professor (University of Laval)
Monday, June 9, 2003 at 4:03 PM
  • Chris Jacobs, Principal Secretary to the Lord Privy Seal and Leader of the House of Lords (From the House of Lords:)
  • Brendan Keith, Principal Clerk of the Judicial Office and Registrar of Lords' Interests (From the House of Lords:)
  • AS A PANEL: (As an Individual)
  • Lord Williams of Mostyn, Q.C., Lord Privy Seal and Leader of the House of Lords (From the House of Lords:)
Wednesday, June 4, 2003 at 12:09 PM
  • Mark Audcent, Law Clerk and Parliamentary Counsel (From the Senate of Canada:)
  • Paul Bélisle, Clerk of the Senate (From the Senate of Canada:)
Tuesday, June 3, 2003 at 9:34 AM
  • The Honourable Coulter Osborne, Integrity Commissioner (From the Office of the Integrity Commissioner for Ontario:)
Wednesday, May 28, 2003 at 12:07 PM
Tuesday, May 27, 2003 at 9:36 AM
Wednesday, April 9, 2003 at 12:05 PM
Tuesday, April 8, 2003 at 9:39 AM
Monday, April 7, 2003 at 1:17 PM
  • Brendan Keith, Principal Clerk of the Judicial Office and Registrar of Lords' Interests (From the House of Lords:)
  • Lord Williams of Mostyn, QC, Lord Privy Seal and Leader of the House of Lords (From the House of Lords:)
Wednesday, April 2, 2003 at 12:05 PM
  • Professor Peter Mercer, Ph.D. (From the University of Western Ontario:)
Tuesday, April 1, 2003 at 10:47 AM
  • Professor Maureen Mancuso, Ph.D. (University of Guelph)
Tuesday, April 1, 2003 at 8:31 AM
  • Professor Dale Gibson (From the University of Alberta:)
  • Professor David Smith (From the University of Saskatchewan)
  • The Honourable John Stewart, Ph.D. (As an individual)
Wednesday, March 26, 2003 at 12:14 PM
  • The Right Honourable Herb Gray, P.C., Q.C. ()
Wednesday, March 19, 2003 at 12:17 PM
Tuesday, March 18, 2003 at 9:34 AM
  • Robert Clark, Ethics Commissioner (From the Province of Alberta:)
  • Ted Hughes, Q.C., Conflict of Interest Commissioner (From the Northwest Territories:)
Tuesday, February 25, 2003 at 9:42 AM
  • Duff Conacher, Coordinator, Chairperson of the Canadian Community Reinvestment Coalition (From Democracy Watch:)
  • Dr. Neville Poy (From the Parliamentary Spouses Association:)
  • Mary Anne Silverthorn Finlay, President (From the Parliamentary Spouses Association:)
  • Susan Simms, Administrative and Logistics Officer (From the Parliamentary Spouses Association:)
Tuesday, February 18, 2003 at 1:02 PM
  • Mark Audcent, Law Clerk and Parliamentary Counsel (From the Senate of Canada:)
  • Mitch Bloom, Privy Council Officer, Machinery of Government (From the Privy Council Office:)
  • Linda Gobeil, Assistant Secretary to the Cabinet (From the Privy Council Office:)
  • Kathy O'Hara, Deputy Secretary to the Cabinet (From the Privy Council Office:)
  • Ron Wall, Director, Parliamentary Operations (From the Privy Council Office:)
  • Howard Wilson, Ethics Counsellor (From Industry Canada)
Wednesday, February 12, 2003 at 12:07 PM
  • Mark Audcent, Law Clerk and Parliamentary Counsel (From the Senate of Canada:)
Tuesday, February 11, 2003 at 9:02 AM
  • The Honourable Senator Sharon Carstairs, P.C. (Leader of the Government in the Senate)
That the Standing Senate Committee on National Security and Defence be authorized to adjourn from place to place within and outside Canada for the purpose of pursuing its study
(2002-11-07)
Tuesday, November 19, 2002 at 9:35 AM
That within 150 days, the Leader of the Government shall provide the Senate with a comprehensive government response to the report of the Standing Senate Committee on National Security and Defence entitled: Defence of North America: A Canadian Responsibility, tabled on August 30, 2002
(2002-11-05)
Tuesday, February 4, 2003 at 9:34 AM
The Senate Committee on Fisheries and Oceans, composed of twelve members, four of whom shall constitute a quorum, to which shall be referred, on order of the Senate, bills, messages, petitions, inquiries, papers and other matters relating to fisheries and oceans generally
(2002-11-05)
Wednesday, December 4, 2002 at 12:22 PM
  • The Honourable Gerald J. Comeau (From the Senate of Canada:)
That for the duration of the present session any select committee may meet during adjournments of the Senate
(2002-10-31)
Tuesday, December 3, 2002 at 9:38 AM
Wednesday, November 27, 2002 at 12:16 PM
Tuesday, November 26, 2002 at 9:37 AM
Wednesday, November 20, 2002 at 12:12 PM
Wednesday, November 6, 2002 at 12:13 PM
Tuesday, November 5, 2002 at 9:34 AM
That the recommendations and proposed rules contained in the Fourteenth Report of the Standing Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament presented to the Senate in the First Session of the 37th Parliament on June 11, 2002, be adopted
(2002-10-31)
Wednesday, December 11, 2002 at 12:08 PM
Tuesday, December 10, 2002 at 9:42 AM
Wednesday, December 4, 2002 at 12:22 PM
  • The Honourable Gerald J. Comeau (From the Senate of Canada:)
Legend
Audio Webcast
Audio Webcast
Video Webcast
Video Webcast
Meeting
Meeting
Minutes
Minutes
Transcripts
Transcripts
Interim
Interim
Meeting
Meeting
Witness
Witness

Orders of Reference

A committee’s order of reference is the Order of the Senate that authorizes it to examine a bill or to undertake a special study. Most committees require an order of reference before they can undertake such work. Three standing committees do, however, have permanent orders of reference, allowing them to undertake their work without waiting for a specific order of reference. These are the Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament (responsible for proposing amendments to the rules of the Senate, examining questions of privilege and consideration of the orders and customs of the Senate and privileges of Parliament), the Committee on Internal Economy, Budgets and Administration (responsible for the financial and administrative matters relating to the internal management of the Senate) and the Committee on Ethics and Conflict of Interest for Senators.