Skip to Content
 

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Second Session Thirty-sixth Parliament, 1999-2000

Chairman: The Honourable MICHAEL KIRBY


Wednesday, February 9, 2000 (in camera)
Thursday, March 2, 2000

Issue No. 8

First and second meetings on: The state of the health care system in Canada

Third meeting on: The development since the tabling in June 1995 of the final report of the Special Senate Committee on Euthanasia and Assisted Suicide, entitled, "Of Life and Death"

INCLUDING: THE FIFTH REPORT OF THE COMMITTEE (Powers and budget -- State of health care system in Canada)


WITNESSES:

Thursday, March 2, 2000

From the University of Toronto, Department of Health Administration:

Raisa Deber, Professor.

From Health Canada:

Dr. Robert McMurtry, G.D.W. Cameron Visiting Chair.

From Health Action Lobby (HEAL):

Sharon Sholzberg-Gray, Co-Chair;

Dr. Mary Ellen Jeans, Co-Chair


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Michael Kirby, Chairman

The Honourable Marjory LeBreton, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beaudoin, *Boudreau, P.C. (or Hays), Callbeck, Carstairs, Cohen, Cook, Fairbairn, P.C., Gill, Keon, *Lynch-Staunton (or Kinsella), Pépin, Robertson

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator F. Robichaud substituted for that of the Honourable Senator Kirby (February 7, 2000).

The name of the Honourable Senator Beaudoin substituted for that of the Honourable Senator Robertson (February 7, 2000).

The name of the Honourable Senator Murray is removed, substitution pending (February 8, 2000).

The name of the Honourable Senator Robertson substituted for that of the Honourable Senator Beaudoin (February 8, 2000).

The name of the Honourable Senator Kirby substituted for that of the Honourable Senator F. Robichaud (February 9, 2000).

The name of the Honourable Senator Beaudoin substituted for that of the Honourable Senator Robertson (February 14, 2000).

The name of the Honourable Senator Corbin substituted for that of the Honourable Senator Kirby (February 14, 2000).

The name of the Honourable Senator Kirby substituted for that of the Honourable Senator Corbin (February 16, 2000).

The name of the Honourable Senator Corbin substituted for that of the Honourable Senator Kirby (February 21, 2000).

The name of the Honourable Senator Robertson is added (February 28, 2000).

The name of the Honourable Senator Kirby substituted for that of the Honourable Senator Corbin (February 29, 2000).