Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

Second Session, Thirty-seventh Parliament, 2002-03

Chair: The Honourable LOWELL MURRAY, P.C.


Tuesday, March 25, 2003 (in camera)
Wednesday, May 7, 2003

Issue No. 7

Second meeting on: The Estimates for the fiscal year ending March 31, 2004

INCLUDING: THE SECOND, THIRD, FOURTH AND FIFTH REPORTS OF THE COMMITTEE


APPEARING:

The Honourable Lucienne Robillard, P.C., M.P., President of the Treasury Board of Canada.


WITNESSES:

From the Treasury Board Secretariat:

Mr. Richard J. Neville, Deputy Comptroller General, Comptrollership Branch;

Mr. David Bickerton, Executive Director, Expenditure Operations and Estimates Directorate, Comptrollership Branch;

Mr. Dennis Kam, Executive Director, Finance and Administration.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lowell Murray, P.C., Chair

The Honourable Joseph A. Day, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Biron, Bolduc, *Carstairs, P.C. (or Robichaud, P.C.), Comeau, Ferretti Barth, Finnerty, Furey, *Lynch-Staunton (or Kinsella), Gauthier, Maheu, Mahovlich, Oliver

*Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Finnerty substituted for that of the Honourable Senator Wiebe (March 20, 2003).

The name of the Honourable Senator Ferretti Barth substituted for that of the Honourable Senator Fraser (March 20, 2003).

The name of the Honourable Senator Mahovlich substituted for that of the Honourable Senator Milne (March 20, 2003).

The name of the Honourable Senator Furey substituted for that of the Honourable Senator Smith (March 20, 2003).

The name of the Honourable Senator Fairbairn substituted for that of the Honourable Senator Ferretti Barth (March 24, 2003).

The name of the Honourable Senator Chaput substituted for that of the Honourable Senator Finnerty (March 25, 2003).

The name of the Honourable Senator Finnerty substituted for that of the Honourable Senator Chaput (March 26, 2003).

The name of the Honourable Senator Ferretti Barth substituted for that of the Honourable Senator Fairbairn (March 26, 2003).

The name of the Honourable Senator Oliver substituted for that of the Honourable Senator Doody (April 2, 2003).

The name of the Honourable Senator Maheu substituted for that of the Honourable Senator Cools (April 3, 2003).