Proceedings of the Standing Senate Committee on
Human Rights

Second Session, Thirty-seventh Parliament, 2002-03

Chair: The Honourable SHIRLEY MAHEU


Monday, November 25, 2002 (in camera)
Monday, December 9, 2002 (in camera)
Monday, February 3, 2003 (in camera)
Monday, February 24, 2003

Issue No. 2

First, second, third and
fourth meetings on:

The examination of Canada's possible adherence to the American Convention on Human Rights


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Shirley Maheu, Chair

The Honourable Eileen Rossiter, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beaudoin, *Carstairs, P.C., (or Robichaud, P.C.), Chaput, Ferretti Barth, Jaffer, LaPierre, *Lynch-Staunton, (or Kinsella), Maheu, Poy, Rivest, Rossiter

*Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Chaput is substituted for that of the Honourable Senator Fraser (February 11, 2003).

The name of the Honourable Senator LaPierre is substituted for that of the Honourable Senator Hubley (November 20, 2002).

The name of the Honourable Senator Hubley is substituted for that of the Honourable Senator LaPierre (November 18, 2002).


Back to top