Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable CHANTAL PETITCLERC


Thursday, October 4, 2018
Wednesday, October 17, 2018
Thursday, October 18, 2018

Issue No. 47

Consideration of a draft agenda (future business)

Second meeting:
Election of the chair

Thirteenth and fourteenth meetings:
Examine and report on issues relating to social affairs, science and technology generally

INCLUDING:
THE TWENTY-SIXTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Breaking Down Barriers: A critical analysis of the Disability Tax Credit and Registered Disability Savings Plan)

THE TWENTY-SEVENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(The Shame is Ours - Forced Adoptions of the Babies of Unmarried Mothers in Post-war Canada)


WITNESSES

Wednesday, October 17, 2018

Centre for Addiction and Mental Health:

Joanna Henderson, Representative, Executive Director, Youth Wellness Hubs Ontario (by video conference).

Canadian Academy of Child and Adolescent Psychiatry:

Dr. Sophia Hrycko, Past President.

Canadian Association of Paediatric Health Centres:

Dr. Sandra Fisman, Professor.

Canadian Psychiatric Association:

Dr. Chris Wilkes, Professor.

Thursday, October 18, 2018

Canadian Centre for Gender and Sexual Diversity:

Calla Barnett, President.

Canadian Psychological Association:

Karen Cohen, Chief Executive Officer.

Canadian Mental Health Association:

Patrick Smith, National Chief Executive Officer.

HealthCareCAN:

Zul Merali, Representative, President and CEO, The Royal's Institute of Mental Health Research.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Chantal Petitclerc, Chair

The Honourable Judith G. Seidman, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Cordy, Dasko, *Day (or Mercer), Doyle, Eaton, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Manning, Mégie, Munson, Omidvar, Poirier, Ravalia, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Ravalia was added to the membership (October 5, 2018).

The Honourable Senator Dasko was added to the membership (October 5, 2018).

The Honourable Senator Dean was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 5, 2018).

The Honourable Senator Bernard was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 5, 2018).

The Honourable Senator Bernard replaced the Honourable Senator Dasko (October 5, 2018).

The Honourable Senator Dasko replaced the Honourable Senator Bernard (October 4, 2018).

The Honourable Senator Eaton was added to the membership (October 3, 2018).

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Plett (October 3, 2018).

The Honourable Senator Cordy was added to the membership (September 27, 2018).

The Honourable Senator Stewart Olsen was removed from the membership of the committee, substitution pending (September 13, 2018).

The Honourable Senator Bernard replaced the Honourable Senator Deacon (Ontario) (June 14, 2018).