Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

Second Session Thirty-sixth Parliament, 1999

Chairman: The Honourable LISE BACON


Tuesday, November 23, 1999
Tuesday, December 7, 1999
Wednesday, December 8, 1999

Issue No. 8

Ninth, tenth and eleventh meetings on: The order in council authorizing certain major air carriers and persons to negotiate and enter into any conditional agreement

INCLUDING:
THE SECOND REPORT OF THE COMMITTEE (Airline Industry Restructuring in Canada)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lise Bacon, Chairman

The Honourable J. Michael Forrestall, Deputy Chairman

and

The Honourable Senators:

* Boudreau, P.C. (or Hays), Callbeck, Finestone, P.C., Johnson, Kirby, LeBreton, * Lynch-Staunton (or Kinsella), Maheu, Perrault, P.C., Poulin, Roberge, Spivak

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Adams substituted for that of the Honourable Senator Fairbairn (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Fairbairn substituted for that of the Honourable Senator Christensen (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Taylor substituted for that of the Honourable Senator Poulin (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Milne substituted for that of the Honourable Senator Finestone (November 22, 1999).

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Adams (November 23, 1999).

The name of the Honourable Senator Adams substituted for that of the Honourable Senator Cook (November 24, 1999).

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Kirby (November 24, 1999).

The name of the Honourable Senator Finestone substituted for that of the Honourable Senator Milne (November 24, 1999).

The name of the Honourable Senator Poulin substituted for that of the Honourable Senator Taylor (November 29, 1999).

The name of the Honourable Senator Kirby substituted for that of the Honourable Senator Cook (November 29, 1999).

The name of the Honourable Senator Perrault substituted for that of the Honourable Senator Poulin (December 3, 1999).

The name of the Honourable Senator Maheu substituted for that of the Honourable Senator Adams (December 3, 1999).

The name of the Honourable Senator Poulin substituted for that of the Honourable Senator Fairbairn (December 6, 1999).


Back to top