Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Thirty-eighth Parliament, 2004-05

Chair: The Honourable JERAHMIEL S. GRAFSTEIN


Wednesday, June 1, 2005 (in camera)
Thursday, June 2, 2005 (in camera)
Wednesday, June 8, 2005
Wednesday, June 15, 2005 (in camera)
Thursday, June 16, 2005

Issue No. 14

Future business of the committee

Third and fourth meetings on:

Bill S-19, An Act to amend the Criminal Code (criminal interest rate)

Fourth and fifth meetings on:

Issues dealing with productivity and competitiveness

and

Fourteenth, fifteenth and sixteenth meetings on:

Consumer issues arising in the financial services sector


WITNESSES:

Wednesday, June 8, 2005

Alternative Investment Management Association Limited:

James McGovern, Chairman;

Gary Ostoich, Legal Counsel.

Investment Dealers Association of Canada:

Paul Bourque, Senior Vice-President, Member Regulation;

Louis Piergeti, Vice-President, Financial Compliance.

Thursday, June 16, 2005

Ontario Securities Commission:

David Brown, Chair;

Wendy Dey, Director Communications.

Royal Canadian Mounted Police:

Chief Superintendent Peter M. German, Director general, Financial Crime:

Superintendent J.R. (John) Sliter, Director, Integrated Market Enforcement Program, Federal and International Operations.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Jerahmiel S. Grafstein, Chair

The Honourable W. David Angus, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Austin, P.C., (or Rompkey, P.C.), Biron, Fitzpatrick, Harb, Hervieux-Payette, P.C., Kelleher, P.C., *Kinsella, (or Stratton), Massicotte, Meighen, Moore, Plamondon, Tkachuk

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Massicotte substituted for that of the Honourable Senator Chaput (May 19, 2005).

The name of the Honourable Senator Cools substituted for that of the Honourable Senator Oliver (June 1, 2005).

The name of the Honourable Senator Munson substituted for that of the Honourable Senator Hervieux-Payette, P.C. (June 1, 2005).

The name of the Honourable Senator Ringuette substituted for that of the Honourable Senator Harb (June 1, 2005).

The name of the Honourable Senator Comeau substituted for that of the Honourable Senator Cools (June 1, 2005).

The name of the Honourable Senator Banks substituted for that of the Honourable Senator Biron (June 2, 2005).

The name of the Honourable Senator Oliver substituted for that of the Honourable Senator Comeau (June 2, 2005).

The name of the Honourable Senator Biron substituted for that of the Honourable Senator Banks (June 6, 2005).

The name of the Honourable Senator Hervieux-Payette, P.C., substituted for that of the Honourable Senator Munson (June 6, 2005).

The name of the Honourable Senator Harb substituted for that of the Honourable Senator Ringuette (June 6, 2005).

The name of the Honourable Senator Cowan substituted for that of the Honourable Senator Massicotte (June 14, 2005).

The name of the Honourable Senator Meighen substituted for that of the Honourable Senator Oliver (June 14, 2005).

The name of the Honourable Senator Gustafson substituted for that of the Honourable Senator Angus (June 15, 2005).

The name of the Honourable Senator Massicotte substituted for that of the Honourable Senator Cowan (June 16, 2005).

The name of the Honourable Senator Angus substituted for that of the Honourable Senator Gustafson (June 16, 2005).


Back to top