Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Energy, the Environment and Natural Resources

First Session, Thirty-ninth Parliament, 2006

Chair: The Honourable TOMMY BANKS


Tuesday, June 20, 2006
Thursday, June 22, 2006 (in camera)

Issue No. 5

Seventh and eighth meetings on:

Review of the Canadian Environmental Protection Act (1999, c. 33) pursuant to Section 343(1) of the said act

INCLUDING:
THE SECOND REPORT OF THE COMMITTEE
(Budget on Special Study 2006-07)


WITNESSES:

Tuesday, June 20, 2006

As an individual:

The Honourable Charles Caccia, P.C.

Environment Canada:

Nadine Levin, Senior Policy Specialist, Head, Regulations and Strategies Section, Enforcement Services Directorate.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Tommy Banks, Chair

The Honourable Ethel Cochrane, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Angus, Carney, P.C., Fox, P.C., *Hays (or Fraser), Hervieux-Payette, P.C., Kenny, Lavigne, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Sibbeston, Spivak, Tardif

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Cochrane substituted for that of the Honourable Segal (June 16, 2006).

The name of the Honourable Senator Eyton substituted for that of the Honourable Angus (June 19, 2006).

The name of the Honourable Senator Angus substituted for that of the Honourable Eyton (June 19, 2006).

The name of the Honourable Senator Hubley substituted for that of the Honourable Sibbeston (June 20, 2006).

The name of the Honourable Senator Dawson substituted for that of the Honourable Tardif (June 21, 2006).

The name of the Honourable Senator Peterson substituted for that of the Honourable Adams (June 21, 2006).

The name of the Honourable Senator Sibbeston substituted for that of the Honourable Hubley (June 21, 2006).

The name of the Honourable Senator Tardif substituted for that of the Honourable Dawson (June 22, 2006).

The name of the Honourable Senator Adams substituted for that of the Honourable Peterson (June 22, 2006).