Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-2008

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, February 11, 2008
Monday, February 25, 2008

Issue No. 5

Seventh and eighth meetings on:

Canada's national security policy (Emergency Preparedness)


WITNESSES:

Monday, February 11, 2008

Government of Ontario:

Jay Hope, Deputy Minister, Emergency Planning and Management, Ministry of Community Safety and Correctional Services.

Alberta Emergency Management Agency:

David Hodgins, Managing Director.

Monday, February 25, 2008

As an individual:

Giuliano Zaccardelli.

Edmonton Police Service:

Michael Boyd, Police Chief.

Ontario Provincial Police:

Julian Fantino, Commissioner.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable David Tkachuk, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, Day, *Hervieux-Payette, P.C., (or Tardif), *LeBreton, P.C., (or Comeau), Meighen, Mitchell, Moore, Nancy Ruth, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), the membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Nolin is substituted for that of the Honourable Senator Tkachuk (February 12, 2008).

The name of the Honourable Senator Tkachuk is substituted for that of the Honourable Senator Nolin (February 12, 2008).

The name of the Honourable Senator Downe is substituted for that of the Honourable Senator Kenny (February 13, 2008).

The name of the Honourable Senator Kenny is substituted for that of the Honourable Senator Downe (February 13, 2008).

The name of the Honourable Senator Nolin is substituted for that of the Honourable Senator Tkachuk (February 19, 2008).

The name of the Honourable Senator Tkachuk is substituted for that of the Honourable Senator Nolin (February 25, 2008).

The name of the Honourable Senator Nolin is substituted for that of the Honourable Senator Meighen (February 25, 2008).

The name of the Honourable Senator Segal is substituted for that of the Honourable Senator Nancy Ruth (February 25, 2008).


Back to top