Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-08

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, April 28, 2008
Monday, May 5, 2008 (in camera)
Monday, May 12, 2008
Monday, May 26, 2008 (in camera)

Issue No. 8

Tenth, eleventh, twelfth and thirteenth (final) meetings on:

Canada's national security policy (Canadian mission in Afghanistan)

INCLUDING:
THE NINTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Interim report — How Are We Doing in Afghanistan? Canadians Need to Know.)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable David Tkachuk, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, * Hervieux-Payette, P.C. (or Tardif), Day, * LeBreton, P.C. (or Comeau), Meighen, Mitchell, Moore, Nancy Ruth, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), the membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Comeau is substituted for that of the Honourable Senator Meighen (April 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Meighen is substituted for that of the Honourable Senator Comeau (April 29, 2008).

The name of the Honourable Senator Downe is substituted for that of the Honourable Senator Kenny (April 30, 2008).

The name of the Honourable Senator Kenny is substituted for that of the Honourable Senator Downe (April 30, 2008).

The name of the Honourable Senator Peterson is substituted for that of the Honourable Senator Mitchell (May 5, 2008).

The name of the Honourable Senator Mitchell is substituted for that of the Honourable Senator Peterson (May 6, 2008).


Back to top