Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable MICHAEL A. MEIGHEN


Monday, June 22, 2009 (in camera)
Wednesday, September 16, 2009 (in camera)
Wednesday, September 30, 2009
Thursday, October 1, 2009

Issue No. 9

Fifteenth (final) meeting on:

Study on the credit and debit card systems in Canada and their relative rates and fees

Future business of the committee

First and second meetings on:

Bill S-203, An Act to amend the Business Development Bank of Canada Act (municipal infrastructures bonds) and to make consequential amendment to another act

INCLUDING:
THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
Transparency, Balance and Choice: Canada's Credit Card and Debit Card Systems


WITNESSES:

Wednesday, September 30, 2009

Senate of Canada:

The Honourable Jerahmiel S. Grafstein, sponsor of the bill.

Department of Finance:

Baxter Williams, Director, Personal Income Tax Division, Tax Policy Branch;

Miodrag Jovanovic, Chief, Savings and Investment, Personal Income Tax Division, Tax Policy Branch.

Thursday, October 1, 2009

Federation of Canadian Municipalities:

Mike Buda, Director, Policy Analyst;

Adam Thompson, Policy Analyst.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Michael A. Meighen, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Cowan (or Tardif), Di Nino, Harb, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Fox, P.C., Frum, Gerstein, Greene, Massicotte, Moore, Peterson, Ringuette

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Peterson replaced the Honourable Senator Hubley (October 1, 2009).

The Honourable Senator Di Nino replaced the Honourable Senator Oliver (October 1, 2009).

The Honourable Senator Hubley replaced the Honourable Senator Peterson (September 30, 2009).

The Honourable Senator Frum was added to the membership of the committee (September 29, 2009).

The Honourable Senator Oliver replaced the Honourable Senator Raine (September 17, 2009).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Oliver (September 15, 2009).

The Honourable Senator Peterson replaced the Honourable Senator Day (September 11, 2009).

The Honourable Senator Harb replaced the Honourable Senator Hubley (June 23, 2009).