Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, June 8, 2009
Wednesday, June 10, 2009

Issue No. 7

Ninth and tenth meetings on:

Canada's national security policy

and

First meeting on:

Bill C-33, An Act to amend the War Veterans Allowance Act


WITNESSES

Monday, June 8, 2009

Royal Canadian Mounted Police:

Mike Cabana, Assistant Commissioner, Federal and International Operations;

Warren Coons, Director of the Integrated Border Enforcement Team (IBET).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable Pamela Wallin, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, *Cowan (or Tardif), Day, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Manning, Meighen, Mitchell, Moore, Tkachuk

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Tkachuk (June 10, 2009).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Munson (June 9, 2009).

The Honourable Senator Banks replaced the Honourable Senator Mitchell (June 9, 2009).

The Honourable Senator Zimmer replaced the Honourable Senator Dawson (June 9, 2009).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Lang (June 9, 2009).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Nolin (June 8, 2009).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Day (June 8, 2009).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Zimmer (June 8, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Banks (June 8, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Tkachuk (June 3, 2009).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Lang (June 2, 2009).

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Nolin (June 2, 2009).


Back to top