Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable JOSEPH A. DAY


Tuesday, May 12, 2009
Wednesday, May 13, 2009 (in camera)

Issue No. 8

Twelfth meeting on:

The 2009-2010 Estimates

Ninth meeting on:

Elements contained in Bill C-10, the Budget Implementation Act, 2009


WITNESSES:

Tuesday, May 12, 2009

Public Service Commission of Canada:

Maria Barrados, President;

Larry Murray, Chair, Independent Review Committee, Review of Public Service Commission Oversight;

Donald Lemaire, Senior Vice-President, Policy Branch;

Richard Charlebois, Vice-President, Corporate Management Branch;

Gerry Thom, Vice-President, Staffing and Assessment Service Branch.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joseph A. Day, Chair

The Honourable Irving Gerstein, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Callbeck, Chaput, *Cowan (or Tardif), De Bané, P.C., Di Nino, Eggleton, P.C., *LeBreton, P.C. (or Comeau), Mitchell, Nancy Ruth, Neufeld, Ringuette, Rivard

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator De Bané, P.C. replaced the Honourable Senator Banks (May 14, 2009).

The Honourable Senator Nancy Ruth replaced the Honourable Senator Andreychuk (May 14, 2009).

The Honourable Senator Di Nino replaced the Honourable Senator Banks (May 14, 2009).

The Honourable Senator Banks replaced the Honourable Senator De Bané, P.C. (May 13, 2009).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Di Nino (May 12, 2009).

The Honourable Senator Andreychuk replaced the Honourable Senator Nancy Ruth (May 12, 2009).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Wallin (May 12, 2009).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Gerstein (May 11, 2009).