Proceedings of the Standing Senate Committee on
Official Languages

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable MARIA CHAPUT


Monday, June 8, 2009 (in camera)
Monday, June 15, 2009
Monday, June 22, 2009 (in camera)

Issue No. 9

Eleventh, twelfth and thirteenth meetings on:

The application of the Official Languages Act and of the regulations and directives made under it, within those institutions subject to the act


APPEARING:

The Honourable Vic Toews, P.C., M.P., President of the Treasury Board


WITNESSES:

Monday, June 15, 2009

Treasury Board of Canada:

Michelle d'Auray, Chief Human Resources Officer;

Marc O'Sullivan, Acting Senior Vice-President, Workforce and Workplace Renewal Sector.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Maria Chaput, Chair

The Honourable Andrée Champagne, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Comeau, *Cowan (or Tardif), Fortin-Duplessis, Jaffer, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Losier-Cool, Mockler, Tardif

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Robichaud, P.C., was removed from the membership of the committee, substitution pending (June 16, 2009).

The Honourable Senator Robichaud, P.C., was added to the membership of the committee (June 16, 2009).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Duffy (June 16, 2009).

The Honourable Senator Duffy replaced the Honourable Senator Mockler (June 12, 2009).

The Honourable Senator Dawson was removed from the membership of the committee, substitution pending (June 9, 2009).

The Honourable Senator Fortin-Duplessis replaced the Honourable Senator Nolin (June 9, 2009).


Back to top