Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable MICHAEL A. MEIGHEN


Wednesday, November 24, 2010
Thursday, November 25, 2010
Wednesday, December 1, 2010 (in camera)
Thursday, December 2, 2010 (in camera)

Issue No. 14

Second and third meetings on:

Bill S-201, An Act to amend the Office of the Superintendent of Financial Institutions Act
(credit and debit cards)

Sixth and seventh meetings on:

The 10-year statutory review of the Business Development Bank
of Canada as required by the Business Development Bank of Canada Act.

Third (final) meeting on:

Bill S-216, An Act to amend the Bankruptcy and Insolvency Act
and the Companies' Creditors Arrangement Act in order to protect
beneficiaries of long term disability benefits plans

INCLUDING:
THE SIXTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill S-216, An Act to amend the Bankruptcy and Insolvency Act
and the Companies' Creditors Arrangement Act in order to protect
beneficiaries of long term disability benefits plans)


WITNESSES:

Wednesday, November 24, 2010

Department of Finance Canada:

Diane Lafleur, General Director, Financial Sector Policy Branch.

Office of the Superintendent of Financial Institutions Canada:

Patty Evanoff, Senior Director, Legislation and Approvals Division.

Financial Consumer Agency of Canada:

John Rossi, Director, Compliance and Enforcement Branch.

Canadian Council of Grocery Distributors:

David Wilkes, Senior Vice-President, Trade and Business Development.

Coalition québécoise des marchands contre l'augmentation des hausses des frais de transaction sur les cartes de crédit et de débit:

Danielle Chayer, Vice-President and General Director, Association des hôteliers du Québec;

Pierre-Alexandre Blouin, Director, Public Affairs, Association des détaillants en alimentation du Québec.

Retail Council of Canada:

Terrance Oakey, Vice-President, Federal Government Relations.

Canadian Independent Petroleum Marketers Association (CIPMA):

David Collins, Vice-President of Wilson Fuels and CIPMA Board Member.

Thursday, November 25, 2010

MasterCard:

Betty De Vita, President for Canada;

Don Lebeuf, Vice-President of Strategic Program Management and Business Planning.

Canadian Bankers Association:

Nancy Fung, Vice-President, Banking Operations;

Darren Hannah, Director, Banking Operations.

Visa Canada:

Tim Wilson, Head;

Mike Bradley, Head of Products.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Michael A. Meighen, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, *Cowan (or Tardif), Frum, Greene, Harb, Kochhar, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Massicotte, Mockler, Moore, Plett, Ringuette

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Oliver (December 2, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Gerstein (December 2, 2010).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Neufeld (December 2, 2010).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Plett (December 2, 2010).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Gerstein (December 1, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Ataullahjan (December 1, 2010).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Plett (December 1, 2010).

The Honourable Senator Oliver replaced the Honourable Senator Dickson (December 1, 2010).

The Honourable Senator Massicotte replaced the Honourable Senator Eggleton, P.C. (November 25, 2010).

The Honourable Senator Eggleton, P.C., replaced the Honourable Senator Massicotte (November 25, 2010).

The Honourable Senator Hervieux-Payette, P.C., replaced the Honourable Senator Fox, P.C. (November 25, 2010).

The Honourable Senator Dickson replaced the Honourable Senator Oliver (November 25, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Gerstein (November 25, 2010).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Poirier (November 25, 2010).

The Honourable Senator Fox, P.C., replaced the Honourable Senator Hervieux-Payette, P.C. (November 24, 2010).

The Honourable Senator Poirier replaced the Honourable Senator Gerstein (November 22, 2010).

The Honourable Senator Ringuette replaced the Honourable Senator Merchant (November 19, 2010).

The Honourable Senator Massicotte replaced the Honourable Senator Eggleton, P.C. (November 19, 2010).

The Honourable Senator Oliver replaced the Honourable Senator Ogilvie (November 19, 2010).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Plett (November 19, 2010).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Marshall (November 19, 2010).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Martin (November 19, 2010).