Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, March 31, 2010
Wednesday, April 14, 2010
Thursday, April 15, 2010

Issue No. 3

Fourth, fifth and sixth meetings on:

The rise of China, India and Russia in the global economy and the implications for Canadian policy

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Canada and Russia: Building on today's successes for tomorrow's potential)

THE SECOND REPORT OF THE COMMITTEE
(Rule 104 — Expenses incurred by the committee during
the Second Session of the Fortieth Parliament)


WITNESSES:

Wednesday, March 31, 2010

Balsillie School of International Affairs:

Ramesh Thakur, Director, Balsillie School of International Affairs and CIGI Distinguished Fellow.

Wednesday, April 14, 2010

Canada India Foundation:

Aditya Jha, National Convenor.

Canadian Life and Health Insurance Association:

Frank Swedlove, President;

Michael Landry, Vice President, Corporate Development, Manulife Financial;

Janice Hilchie, Vice-President, Legislative Relations.

Thursday, April 15, 2010

Canadian International Council:

Douglas Goold, Senior Research Fellow.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Peter A. Stollery, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, *Cowan (or Tardif), De Bané, P.C., Di Nino, Finley, Fortin-Duplessis, Jaffer, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Nolin, Robichaud, P.C., Segal, Smith, P.C., Wallin

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Robichaud, P.C., replaced the Honourable Senator Stollery (April 15, 2010).

The Honourable Senator Banks replaced the Honourable Senator Mahovlich (April 13, 2010).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Plett (April 9, 2010).

The Honourable Senator Jaffer replaced the Honourable Senator Downe (April 7, 2010).

The Honourable Senator De Bané, P.C., replaced the Honourable Senator Jaffer (April 7, 2010).

The Honourable Senator Mahovlich replaced the Honourable Senator Zimmer (April 6, 2010).

The Honourable Senator Downe replaced the Honourable Senator Robichaud, P.C. (April 6, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Wallin (March 31, 2010).

The Honourable Senator Zimmer replaced the Honourable Senator Mahovlich (March 30, 2010).

The Honourable Senator Robichaud, P.C., replaced the Honourable Senator Downe (March 30, 2010).

The Honourable Senator Fortin-Duplessis replaced the Honourable Senator Johnson (March 26, 2010).

The Honourable Senator Mahovlich replaced the Honourable Senator Zimmer (March 25, 2010).