Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, October 17, 2018
Thursday, October 18, 2018

Issue No. 51

Twenty-fourth meeting:
Study on the impact and utilization of Canadian culture and arts in Canadian foreign policy and diplomacy, and other related matters

First meeting:
Bill C-79, An Act to implement the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership between Canada, Australia, Brunei, Chile, Japan, Malaysia, Mexico, New Zealand, Peru, Singapore and Vietnam


APPEARING

Thursday, October 18, 2018

The Honourable Jim Carr, P.C., M.P., Minister of International Trade Diversification.


WITNESSES

Wednesday, October 17, 2018

Canada Media Fund:

Valerie Creighton, President and CEO (by video conference).

Nordicity Group Limited:

Kristian Roberts, Partner.

Entertainment Software Association of Canada:

Jayson Hilchie, President and CEO.

Thursday, October 18, 2018

Global Affairs Canada:

Timothy Sargent, Deputy Minister for International Trade;

Bruce Christie, Associate Assistant Deputy Minister, Trade Agreements and Negotiations;

Kendal Hembroff, Director General, Trade Negotiations.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Paul J. Massicotte, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bovey, Cordy, Dawson, *Day (or Mercer), Dean, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Housakos, Ngo, Oh, Saint-Germain, *Smith (or Martin), Verner, P.C., White, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Verner, P.C., replaced the Honourable Senator Greene (October 18, 2018).

The Honourable Senator White replaced the Honourable Senator Ataullahjan (October 18, 2018).

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator Mockler (October 18, 2018).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Housakos (October 15, 2018).

The Honourable Senator Dean was added to the membership (October 5, 2018).