Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Fisheries and Oceans

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable FABIAN MANNING


Tuesday, October 16, 2018 (in camera)
Thursday, October 18, 2018 (in camera)

Issue No. 33

Consideration of a draft agenda (future business)

Thirty-fourth meeting:
Study on Maritime Search and Rescue activities, including current challenges and opportunities


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Fabian Manning, Chair

The Honourable Marc Gold, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Campbell, Christmas, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Hartling, McInnis, Munson, Petitclerc, Plett, Poirier, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Gold replaced the Honourable Senator McCallum (October 17, 2018).

The Honourable Senator McCallum replaced the Honourable Senator Gold (October 16, 2018).

The Honourable Senator Petitclerc was added to the membership (October 5, 2018).

The Honourable Senator Campbell was added to the membership (October 5, 2018).

The Honourable Senator Ringuette was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 5, 2018).

The Honourable Senator Coyle was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 5, 2018).

The Honourable Senator Ringuette replaced the Honourable Senator Campbell (September 26, 2018).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Ringuette (September 26, 2018).

The Honourable Senator Coyle replaced the Honourable Senator Petitclerc (May 23, 2018).

The Honourable Senator Petitclerc replaced the Honourable Senator Coyle (May 22, 2018).