Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on Human Rights

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable WANDA ELAINE THOMAS BERNARD

Wednesday, November 21, 2018
Wednesday, November 28, 2018 (in camera)

Issue No. 36

Fourth meeting:

Examine and monitor issues relating to human rights and, inter alia, to review the machinery of government dealing with Canada's international and national human rights obligations

and

Thirtieth meeting:

Study on the issues relating to the human rights of prisoners in the correctional system


WITNESSES:

Wednesday, November 21, 2018

Fortify Rights:

Matthew Smith, Chief Executive Officer (by video conference)

United Nations High Commissioner for Refugees:

Jean-Nicolas Beuze, UNHCR Representative in Canada.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Wanda Elaine Thomas Bernard, Chair

The Honourable Salma Ataullahjan, Deputy Chair

The Honourable Jane Cordy, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Boyer, Brazeau, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Ngo, Pate, Simons, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Simons replaced the Honourable Senator Hartling (November 27, 2018).

The Honourable Senator Ngo was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Pate was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Cordy was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Andreychuk was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Hartling was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Bernard was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Brazeau was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Ataullahjan was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Boyer was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Cordy was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Bernard was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ataullahjan was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Hartling was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ngo was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Andreychuk was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Martin was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Pate was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Boyer was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Boyer replaced the Honourable Senator Forest-Niesing (November 22, 2018).

The Honourable Senator Forest-Niesing replaced the Honourable Senator Boyer (November 21, 2018).