Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable GHISLAIN MALTAIS


Tuesday, March 28, 2017
Thursday, March 30, 2017

Issue No. 26

Consideration of a draft agenda (future business)

and

First and second meetings:

Study the potential impact of the effects of climate change on the agriculture, agri-food and forestry sectors


WITNESSES

Tuesday, March 28, 2017

Canadian Federation of Agriculture:

Ron Bonnett, President;

Drew Black, Director of Environment and Science Policy.

Canadian Horticultural Council:

Rebecca Lee, Executive Director.

Ontario Greenhouse Vegetable Growers:

Justine Taylor, Science and Government Relations Manager.

Thursday, March 30, 2017

Cereals Canada:

Cam Dahl, President.

Barley Council of Canada:

Phil de Kemp, Executive Director.

Pulse Canada:

Gordon Bacon, Chief Executive Officer.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Ghislain Maltais, Chair

The Honourable Terry M. Mercer, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bernard, Beyak, Boisvenu, *Carignan, P.C. (or Martin), Gagné, Galvez, *Harder, P.C. (or Bellemare), McIntyre, Merchant, Ogilvie, Petitclerc, Plett, Pratte, Tardif, Woo

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator McIntyre replaced the Honourable Senator Oh (March 29, 2017).

The Honourable Senator Boisvenu replaced the Honourable Senator Runciman (March 29, 2017).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Tannas (March 29, 2017).

The Honourable Senator Runciman replaced the Honourable Senator Martin (March 28, 2017).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Plett (March 28, 2017).

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Dagenais (March 22, 2017).

The Honourable Senator Oh replaced the Honourable Senator Ataullahjan (March 9, 2017).