Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, February 1, 2017
Thursday, February 2, 2017

Issue No. 14

First and second meetings:

Study on the role of robotics, 3D printing and artificial intelligence in the healthcare system


WITNESSES

Wednesday, February 1, 2017

Canadian Institutes of Health Research:

Jane E. Aubin, Chief Scientific Officer and Vice President, Research, Knowledge Translation and Ethics.

Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada:

Bettina Hamelin, Vice President, Research Partnerships;

Pamela Moss, Director, Manufacturing, Communications and Technologies (MCT), Research Partnerships.

National Research Council Canada:

Dr. Roman Szumski, Vice President, Life Sciences;

Robert Diraddo, Section Head Simulation & Digital Health, Medical Devices.

Thursday, February 2, 2017

Center for Innovating the Future:

Abishur Prakash, Geopolitical Futurist.

As an individual:

Bertalan Mesko, Medical Futurist (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        *Carignan, P.C. (or Martin), Cormier, Dean, *Harder, P.C. (or Bellemare), Hartling, Jaffer, Mégie, Merchant, Meredith, Neufeld, Petitclerc, Poirier, Raine, Seidman, Stewart Olsen

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Poirier replaced the Honourable Senator Beyak (February 2, 2017).

The Honourable Senator Jaffer replaced the Honourable Senator Day (February 1, 2017).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Frum (January 31, 2017).

The Honourable Senator Hartling replaced the Honourable Senator Demers (December 19, 2016).

The Honourable Senator Dean was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Munson was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Meredith was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Cormier was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Day was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Mégie was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator MacDonald (December 15, 2016).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Marshall (December 15, 2016).