Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs

First Session, Thirty-eighth Parliament, 2004

Chair: The Honourable PETER A. STOLLERY


Tuesday, December 7, 2004
Tuesday, December 14, 2004
Wednesday, December 15, 2004

Issue No. 3

First, second and third meetings on:

Examine the Performance Reports for the period ending March 31, 2004

First meeting on:

Special study on Africa


APPEARING:

Tuesday, December 7, 2004

The Honourable Aileen Carroll, P.C., M.P., Minister of International Cooperation.

Tuesday, December 14, 2004

The Honourable Pierre Pettigrew, P.C., M.P., Minister of Foreign Affairs.

Wednesday, December 15, 2004

The Honourable James Scott Peterson, P.C., M.P., Minister of International Trade.


WITNESSES:

Tuesday, December 7, 2004

Canadian International Development Agency:

Paul Thibault, President;

Ric Cameron, Senior Vice President;

Dennis Kingsley, Vice President, Human Resources and Corporate Services Branch.

Tuesday, December 14, 2004

Foreign Affairs Canada:

Kathryn McCallion, Assistant Deputy Minister, Corporate Services, Passport and Consular Affairs.

Wednesday, December 15, 2004

International Trade Canada:

Robert Fonberg, Deputy Minister of International Trade;

Kathryn McCallion, Assistant Deputy Minister, Corporate Services, Passport and Consular Affairs;

Paul Thoppil, Director General, Corporate Planning.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Peter A. Stollery, Chair

The Honourable Consiglio Di Nino, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, *Austin, P.C., (or Rompkey, P.C.), Carney, P.C., Corbin, De Bané, P.C., Downe, Eyton, Grafstein, *Kinsella, (or Stratton), Mahovlich, Prud'homme, P.C., Robichaud, P.C.

*Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Jaffer was substituted for that of the Honourable Senator Mahovlich (December14, 2004).

The name of the Honourable Senator Mahovlich was substituted for that of the Honourable Senator Jaffer (December 15, 2004).