Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, September 28, 2009 (in camera)
Monday, October 5, 2009
Monday, October 19, 2009

Issue No. 9

Thirteenth, fourteenth and fifteenth meetings on:

Canada's national security policy
(RCMP in Transition)

INCLUDING:
THE SIXTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Release of additional funds)


WITNESSES:

Monday, October 5, 2009

RCMP Reform Implementation Council:

Beverley A. Busson, Member;

David McAusland, Chair.

Royal Canadian Mounted Police:

Peter D. Martin, Deputy Commissioner, Chief Human Resources Officer.


Monday, October 19, 2009

Royal Canadian Mounted Police:

Assistant Commissioner Roger L. Brown, Commanding Officer, Depot Division;

Chief Superintendant Bob Smart, Training Officer, Depot Division.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable Pamela Wallin, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, *Cowan (or Tardif), Day, * LeBreton, P.C. (or Comeau), Manning, Moore, Nolin, Tkachuk, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Lang (October 19, 2009).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Tkachuk (October 15, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Meighen (October 14, 2009).

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Lang (October 6, 2009).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Nolin (October 5, 2009).

The Honourable Senator Banks replaced the Honourable Senator Mitchell (October 5, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Tkachuk (October 5, 2009).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Meighen (October 5, 2009).

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Nolin (October 5, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Banks (October 5, 2009).

The Honourable Senator Banks replaced the Honourable Senator Dallaire (October 5, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Meighen (October 1, 2009).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Moore (October 1, 2009).

The Honourable Senator Moore replaced the Honourable Senator Day (September 30, 2009).

The Honourable Senator Dallaire replaced the Honourable Senator Banks (September 29, 2009).

The Honourable Senator Moore replaced the Honourable Senator Cowan (September 29, 2009).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Lang (September 28, 2009).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Tkachuk (September 28, 2009).

The Honourable Senator Banks replaced the Honourable Senator Peterson (September 28, 2009).

The Honourable Senator Cowan replaced the Honourable Senator Moore (September 28, 2009).

The Honourable Senator Peterson replaced the Honourable Senator Banks (September 22, 2009).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Nolin (July 28, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Tkachuk (July 16, 2009).


Back to top