Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable MICHAEL A. MEIGHEN


Wednesday, April 14, 2010
Thursday, April 15, 2010

Issue No. 4

Second and third meetings on:

The study of the extent to which Canadians are saving in Tax-Free Savings Accounts and registered retirement savings plans


WITNESSES

Wednesday, April 14, 2010

Deloitte:

Andrew Dunn, Managing Partner, Tax.

As an individual:

Doug Andrews, Fellow of the Canadian Institute of Actuaries and Chartered Financial Analyst (by videoconference).

BMO Financial Group:

Tina Di Vito, Director, Retirement Strategies.

Mercer:

Malcolm Hamilton, Senior Partner.

Thursday, April 15, 2010

CIBC Private Wealth Management:

Jamie Golombek, Managing Director, Tax and Estate Planning (by videoconference).

Canadian Life and Health Insurance Association:

Frank Swedlove, President;

Rick Rausch, Senior Vice-President, Individual Retirement and Investment Services, Great-West Life Assurance Company;

Frank Laferriere, Chief Operating Officer, Manulife Securities Insurance Inc.;

Kevin Strain, Senior Vice President, Individual Insurance and Investment, Sun Life Financial.

The Rotman International Centre for Pension Management:

Keith Ambachtsheer, Director (by videoconference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Michael A. Meighen, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Cowan (or Tardif), Dickson, Frum, Gerstein, Greene, Harb, Kochhar, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Massicotte, Mockler, Moore, Ringuette

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dickson replaced the Honourable Senator St. Germain, P.C. (April 15, 2010).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Oliver (April 15, 2010).

The Honourable Senator Oliver replaced the Honourable Senator Manning (April 15, 2010).

The Honourable Senator St. Germain, P.C., replaced the Honourable Senator Frum (April 15, 2010).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator St. Germain, P.C. (April 14, 2010).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Oliver (April 14, 2010).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Rivard (April 13, 2010).

The Honourable Senator Oliver replaced the Honourable Senator Seidman (April 8, 2010).

The Honourable Senator St. Germain, P.C., replaced the Honourable Senator Plett (April 8, 2010).

The Honourable Senator Greene replaced the Honourable Senator Di Nino (April 8, 2010).