Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable MICHAEL A. MEIGHEN


Wednesday, September 29, 2010 (in camera)
Thursday, October 7, 2010 (in camera)
Wednesday, October 20, 2010
Thursday, October 21, 2010

Issue No. 10

Thirteenth and fourteenth (final) meetings on:

The study of the extent to which Canadians are saving in Tax-Free Savings Accounts and registered retirement savings plans

and

First and second meetings on:

The 10-year statutory review of the Business Development Bank of Canada as required by the Business Development Bank of Canada Act

INCLUDING:
THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Final Report entitled: Canadians saving for their future:
A secure retirement)


WITNESSES:

Wednesday, October 20, 2010

Business Development Bank of Canada:

Jean-René Halde, President and Chief Executive Officer;

Brian Hayward, Board Member.


Thursday, October 21, 2010

Office of the Auditor General of Canada:

Sheila Fraser, Auditor General of Canada;

Nancy Cheng, Assistant Auditor General.

Raymond Chabot Grant Thornton:

Louise de Martigny, Associate;

Gérald Daly, Associate.

Canadian Manufacturers & Exporters:

Jean-Michel Laurin, Vice-President, Global Business Policy.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Michael A. Meighen, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:
*Cowan (or Tardif), Gerstein, Greene, Harb, Kochhar, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Massicotte, Mockler, Moore, Nancy Ruth, Oliver, Ringuette

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Nancy Ruth replaced the Honourable Senator Ataullahjan (October 21, 2010).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Poirier (October 21, 2010).

The Honourable Senator Poirier replaced the Honourable Senator Ataullahjan (October 19, 2010).

The Honourable Senator Greene replaced the Honourable Senator Brown (October 7, 2010).

The Honourable Senator Kochhar replaced the Honourable Senator Marshall (October 7, 2010).

The Honourable Senator Brown replaced the Honourable Senator Greene (October 6, 2010).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Kochhar (October 5, 2010).

The Honourable Senator Greene replaced the Honourable Senator Marshall (October 4, 2010).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Greene (September 28, 2010).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator St. Germain, P.C. (September 22, 2010).

The Honourable Senator Moore replaced the Honourable Senator Eggleton, P.C. (June 28, 2010).

The Honourable Senator St. Germain, P.C., replaced the Honourable Senator Nolin (June 25, 2010).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Nancy Ruth (June 25, 2010).

The Honourable Senator Hervieux-Payette, P.C., replaced the Honourable Senator Hubley (June 23, 2010).