Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

First Session, Forty-first Parliament, 2011-12

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Tuesday, February 28, 2012
Tuesday, March 6, 2012

Issue No. 12

Sixteenth and seventeenth meetings on:

The research and innovation efforts in the agricultural sector


WITNESSES

Tuesday, February 28, 2012

Fédération de la relève agricole du Québec:

Frédéric Marcoux, President.

Canadian Young Farmers' Forum:

Justin Beck, Past Chair.

West End Food Co-op:

Lynn Bishop, Co-op Coordinator.

Canadian Co-operative Association:

Lynne Markell, Government Affairs and Public Policy Advisor.

Tuesday, March 6, 2012

Carleton University:

Maria Derosa, Associate Professor, Chemistry.

University of Montreal:

Dr. Bruce Murphy, Professor and Director, Center for Animal Reproduction Research, Department of Veterinary Biomedicine.

Agricultural Institute of Canada:

Lianne Dwyer, Vice President.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Fernand Robichaud, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Champagne, P.C., *Cowan (or Tardif), Duffy, Eaton, Fairbairn, P.C., *LeBreton, P.C. (or Carignan), Mahovlich, Maltais, Mercer, Merchant, Plett, Rivard

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Smith (Saurel) (March 6, 2012).

The Honourable Senator Champagne, P.C., replaced the Honourable Senator Buth (March 5, 2012).

The Honourable Senator Smith (Saurel) replaced the Honourable Senator Demers (March 1, 2012).

The Honourable Senator Demers replaced the Honourable Senator Smith (Saurel) (February 29, 2012).

The Honourable Senator Fairbairn, P.C., replaced the Honourable Senator Chaput (February 29, 2012).

The Honourable Senator Chaput replaced the Honourable Senator Fairbairn, P.C. (February 28, 2012).

The Honourable Senator Smith (Saurel) replaced the Honourable Senator Rivard (February 27, 2012).

The Honourable Senator Merchant replaced the Honourable Senator Munson (February 27, 2012).

The Honourable Senator Duffy replaced the Honourable Senator Nolin (February 16, 2012).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Ogilvie (February 16, 2012).