Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

First Session, Forty-first Parliament, 2011

Chair: The Honourable DENNIS DAWSON


Tuesday, June 14, 2011
Wednesday, September 28, 2011 (in camera)
Tuesday, October 4, 2011
Wednesday, October 5, 2011

Issue No. 1

Organizational meeting
and
First, second and third meetings on:
The emerging issues related to the Canadian airline industry

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Rule 104 — Expenses incurred by the committee during the Third Session of the Fortieth Parliament)


WITNESSES

Tuesday, October 4, 2011

Air Canada:

Duncan Dee, Executive Vice-President and Chief Operating Officer;

Joseph Galimberti, Director, Government Relations;

David Waugh, Director, Bilateral International and Regulatory Affairs.

Wednesday, October 5, 2011

WestJet:

Hugh Dunleavy, Executive Vice-President, Strategy and Planning.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Dennis Dawson, Chair

The Honourable Stephen Greene, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Boisvenu, Cochrane, *Cowan (or Tardif), Eaton, Fox, P.C., *LeBreton, P.C. (or Carignan), MacDonald, Martin, Mercer, Merchant, Verner, P.C., Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Frum (June 17, 2011).

The Honourable Senator Verner, P.C., replaced the Honourable Senator Marshall (June 15, 2011).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Manning (June 14, 2011).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Plett (June 14, 2011).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Marshall (June 13, 2011).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Frum (June 13, 2011).


Back to top