Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable IRVING GERSTEIN


Wednesday, January 28, 2015
Thursday, January 29, 2015 (in camera)

Issue No. 22

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Fourteenth and fifteenth meetings:

Study on the use of digital currency


WITNESSES

Wednesday, January 28, 2015

Royal Canadian Mounted Police:

Superintendent Jean Cormier, Director, Federal Coordination Centres;

Drew Kyle, Sergeant, Acting Officer in charge, Financial Crime, Federal Policing Criminal Operations.

Canadian Security Intelligence Service:

Michael Peirce, Assistant Director, Intelligence.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Irving Gerstein, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bellemare, Campbell, *Carignan (or Martin), *Cowan (or Fraser), Greene, Martin, Massicotte, Mockler, Ringuette, Tannas, Tkachuk

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Black (January 28, 2015).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Maltais (January 28, 2015).

The Honourable Senator Black replaced the Honourable Senator Manning (January 28, 2015).

The Honourable Senator Maltais replaced the Honourable Senator Rivard (January 28, 2015).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Maltais (January 27, 2015).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Black (January 27, 2015).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator MacDonald (December 10, 2014).


Back to top