Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, May 27, 2015
Thursday, May 28, 2015
Friday, May 29, 2015

Issue No. 35

Sixteenth and seventeenth meetings:

Examine and report on the increasing incidence of obesity in Canada: causes, consequences and the way forward

and

First meeting:

Subject matter of those elements contained in Division 15 of Part 3 of Bill C-59, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on April 21, 2015 and other measures


WITNESSES

Wednesday, May 27, 2015

Wellesley Institute:

Steve Barnes, Director of Policy.

PROOF:

Valerie Tarasuk, Principal Investigator, Professor, Nutritional Sciences, University of Toronto.

Citizens for Public Justice:

Joe Gunn, Executive Director.

Thursday, May 28, 2015

BC Healthy Living Alliance:

The Honourable Mary Collins, P.C., Director of the Secretariat.

Exercise is Medicine Canada:

Dr. Jonathon Fowles, Core Faculty.

As an individual:

Nina Teicholz, Investigative Journalist and Author, The Big Fat Surprise (by video conference).

Friday, May 29, 2015

Canadian Civil Liberties Association:

Sukanya Pillay, General Counsel and Executive Director (by video conference);

Brenda McPhail, Director, Privacy, Technology and Surveillance Project (by video conference).

Canadian Border Services Agency:

Andrew Lawrence, Director, Traveller Transformation, Air mode Division, Programs Branch.

Citizenship and Immigration Canada:

Chris Gregory, Director, Identity Management and Information Sharing;

Brenna MacNeil, Senior Director, Strategic Policy and Planning;

Bruce Grundison, Executive Director, Strategic Projects Office.

Royal Canadian Mounted Police:

Brendan Heffernan, Director General, Canadian Criminal Real Time Identification Services.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Campbell, *Carignan, P.C. (or Martin), Chaput, *Cowan (or Fraser), Frum, Lang, Merchant, Nancy Ruth, Ngo, Seidman, Stewart Olsen, Wallace

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Eggleton, P.C. (May 28, 2015).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Raine (May 28, 2015).

The Honourable Senator Ngo replaced the Honourable Senator Enverga (May 28, 2015).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Rivard (May 28, 2015).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Beyak (May 28, 2015).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Raine (May 27, 2015).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Enverga (May 26, 2015).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Lang (May 14, 2015).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Beyak (May 14, 2015).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Patterson (May 14, 2015).

The Honourable Senator Chaput replaced the Honourable Senator Cordy (May 14, 2015).