Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, March 29, 2017
Thursday, March 30, 2017

Issue No. 20

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Eighth meeting:

Bill S-219, An Act to deter Iran-sponsored terrorism, incitement to hatred, and human rights violations

and

First meeting:

Bill C-30, An Act to implement the Comprehensive Economic and Trade Agreement between Canada and the European Union and its Member States and to provide for certain other measures

INCLUDING:
THE NINTH REPORT OF THE COMMITTEE
Special Study Budget 2016-2017 (supplementary funds, Mexico)


APPEARING

Thursday, March 30, 2017

The Honourable François-Philippe Champagne, P.C., M.P., Minister of International Trade


WITNESSES

Thursday, March 30, 2017

Global Affairs Canada:

Steve Verheul, Chief Trade Negotiator (Canada-European Union).

Matthew Smith, Director, Intellectual Property Trade

Innovation, Science and Economic Development Canada:

Denis Martel, Director, Patent Policy Directorate.

Transport Canada:

Sandra LaFortune, Director General, International Relations and Trade Policy;

Louise Laflamme, Chief, Marine Policy and Regulatory Affairs.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, Bovey, *Carignan, P.C. (or Martin), Cools, Cordy, Gold, *Harder, P.C. (or Bellemare), Housakos, Marshall, Marwah, Munson, Ngo, Oh, Saint-Germain, Woo

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Wells (March 30, 2017).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Beyak (March 30, 2017).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Dawson (March 29, 2017).

The Honourable Senator Wells replaced the Honourable Senator Ataullahjan (March 27, 2017).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Eaton (March 27, 2017).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Beyak (March 7, 2017).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Marshall (March 2, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Duffy (March 2, 2017).