Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Tuesday, May 1, 2018
Wednesday, May 2, 2018 (in camera)
Thursday, May 3, 2018 (in camera)

Issue No. 45

Eighth, ninth and tenth meetings:
Subject matter of Bill C-45, An Act respecting cannabis and to amend the Controlled Drugs and Substances Act, the Criminal Code and other Acts, insofar as it relates to Canada's international obligations


APPEARING

The Honourable Chrystia Freeland, P.C., M.P., Minister of Foreign Affairs


WITNESSES

Tuesday, May 1, 2018

Global Affairs Canada:

Alan Kessel, Assistant Deputy Minister, Legal Affairs and Legal Adviser;

Mark Gwozdecky, Assistant Deputy Minister, International Security and Political Affairs;

Martin Benjamin, Acting Assistant Deputy Minister for the Americas.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Anne C. Cools, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, Bovey, Cordy, Cormier, Dawson, *Day (or Mercer), Greene, *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), Housakos, Martin, Massicotte, Ngo, Oh, Saint-Germain, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Ngo replaced the Honourable Senator Martin (May 3, 2018).

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Ngo (May 2, 2018).

The Honourable Senator Ngo replaced the Honourable Senator Tannas (April 27, 2018).

The Honourable Senator Saint-Germain replaced the Honourable Senator Cormier (April 26, 2018).

Back to top