Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable DOUGLAS BLACK


Wednesday, November 22, 2017
Thursday, November 30, 2017

Issue No. 29

Consideration of a draft agenda (future business)

First meeting:
Election of the chair

First meeting:
Bill C-25, An Act to amend the Canada Business Corporations Act, the Canada Cooperatives Act, the Canada Not-for-profit Corporations Act, and the Competition Act


APPEARING

The Honourable Navdeep Bains, P.C., M.P., Minister of Innovation, Science and Economic Development


WITNESSES

Thursday, November 30, 2017

Innovation, Science and Economic Development Canada:

John Knubley, Deputy Minister;

Mark Schaan, Director General, Marketplace Framework Policy Branch.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Douglas Black, Chair

The Honourable Carolyn Stewart Olsen, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Day (or Mercer), Downe, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Maltais, Marwah, Mercer, Ringuette, *Smith (or Martin), Tannas, Tkachuk, Unger, Wallin, Wetston, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Marwah was added to the membership (November 27, 2017).

The Honourable Senator Moncion was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 27, 2017).

The Honourable Senator Unger was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Tkachuk was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Tannas was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Maltais was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Stewart Olsen was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Black was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Ringuette was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Wetston was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Downe was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Moncion was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Wallin was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Day was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Massicotte was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Ringuette was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Tkachuk was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Day was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Tannas was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Moncion was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Campbell was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Carignan, P.C., was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Unger was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Black was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Wetston was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Maltais was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Wallin was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Enverga was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).