Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable DOUGLAS BLACK


Tuesday, May 22, 2018
Wednesday, May 23, 2018
Thursday, May 24, 2018

Issue No. 41

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Fourth, fifth and sixth meetings:
Subject matter of those elements contained in Divisions 2, 4, 5, 6, 7, 12, 16 and 19 of Part 6 of Bill C-74, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on February 27, 2018 and other measures


WITNESSES

Tuesday, May 22, 2018

Office of the Privacy Commissioner of Canada:

Daniel Therrien, Privacy Commissioner;

Barbara Bucknell, Director, Policy, Research and Parliamentary Affairs.

Wednesday, May 23, 2018

Bank of Canada:

Grahame Johnson, Managing Director, Funds Management and Banking Department;

Scott Hendry, Senior Special Director, Financial Technology, Funds Management and Banking Department.

The chair made a statement.

Thursday, May 24, 2018

Royal Bank of Canada:

Holly Shonaman, Chief Privacy Officer.

TD Bank Group:

Jane Stubbington, Vice President, Compliance and Global Chief Privacy Officer.

Scotiabank:

Mike Henry, Chief Data Officer.

Bank of Montreal (BMO):

Chris Bradley, Associate General Counsel, Canadian Personal and Commercial Banking.

Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC):

Dave Bruyea, Senior Vice President and Chief Information Security Officer.

The chair made a statement.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Douglas Black, Chair

The Honourable Carolyn Stewart Olsen, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Dagenais, Day, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), Marwah, Ringuette, *Smith (or Martin), Tannas, Tkachuk, Unger, Wallin, Wetston, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dagenais replaced the Honourable Senator Eaton (May 24, 2018).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Dagenais (May 23, 2018).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Moncion (May 11, 2018).