Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable DOUGLAS BLACK


Thursday, October 18, 2018 (in camera)
Wednesday, October 24, 2018
Thursday, October 25, 2018

Issue No. 46

Tenth meeting:
Study and report on issues and concerns pertaining to cyber security and cyber fraud

and

First and second meetings:
Examine and report on issues pertaining to the management of systemic risk in the financial system, domestically and internationally


WITNESSES

Wednesday, October 24, 2018

Association des banquiers canadiens :

Darren Hannah, vice-président, Finances, risques et politique prudentielle.

Banque Royale du Canada :

Jason Drysdale, vice-président directeur, Risque de crédit, secteurs détail et commercial.

Groupe Banque TD :

Kent Andrews, vice-président principal, Évaluation du risque réglementaire et du capital de risque.

Mouvement Desjardins :

Antoine Avril, vice-président, Risques, Octroi de crédit et Prêts spéciaux.

Thursday, October 25, 2018

Banque du Canada :

Ron Morrow, directeur général, Département de la stabilité financière

Ministère des Finances Canada :

Leah Anderson, sous-ministre adjointe, Direction de la politique du secteur financier.

Bureau du surintendant des institutions financières du Canada :

Jeremy Rudin, surintendant.

Société canadienne d'hypothèques et de logement :

Steven Mennill, chef de la gestion des risques.

Société d'assurance-dépôts du Canada :

Dean Cosman, président et chef de la direction.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Douglas Black, Chair

The Honourable Carolyn Stewart Olsen, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Campbell, Dagenais, Day, *Day (or Mercer), Deacon (Nova Scotia), *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), *Smith (or Martin), Tannas, Tkachuk, Wallin, Wetston, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Duffy (October 25, 2018).

The Honourable Senator Campbell was added to the membership (October 25, 2018).

The Honourable Senator Campbell was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 24, 2018).

The Honourable Senator Duffy replaced the Honourable Senator Wallin (October 24, 2018).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Ringuette (October 18, 2018).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Mockler (October 15, 2018).

The Honourable Senator Deacon (Nova Scotia) was added to the membership (October 5, 2018).

The Honourable Senator Marwah was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 5, 2018).

The Honourable Senator Ringuette replaced the Honourable Senator Boyer (October 5, 2018).