Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable DOUGLAS BLACK


Wednesday, May 1, 2019
Thursday, May 2, 2019 (in camera)

Issue No. 55

Twenty-fifth meeting:
Study on the present state of the domestic and international financial system

Ninth meeting:
Examine and report on the potential benefits and challenges of open banking for Canadian financial services consumers, with specific focus on the federal government's regulatory role


WITNESSES

Wednesday, May 1, 2019

Bank of Canada:

Stephen S. Poloz, Governor;

Carolyn A. Wilkins, Senior Deputy Governor.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Douglas Black, Chair

The Honourable Carolyn Stewart Olsen, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Dagenais, Day, *Day (or Mercer), Deacon (Nova Scotia), Duncan, Frum, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Klyne, Lovelace Nicholas, Marshall, *Smith (or Martin), Tkachuk, Verner, P.C., Wallin, Wetston, *Woo (or Saint-Germain)

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the orders of the Senate of November 7, 2017 and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Mockler (May 1, 2019).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Tkachuk (May 1, 2019).

The Honourable Senator Duncan replaced the Honourable Senator Ringuette (May 1, 2019).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Moncion (April 11, 2019).

The Honourable Senator Ringuette replaced the Honourable Senator Duncan (April 11, 2019).