Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Legal and Constitutional Affairs

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable SERGE JOYAL, P.C.


Wednesday, May 23, 2018
Thursday, May 24, 2018

Issue No. 44

Thirteenth (final) meeting:
Bill C-46, An Act to amend the Criminal Code (offences relating to conveyances) and to make consequential amendments to other Acts

and

First meeting:
Subject matter of those elements contained in Divisions 15 and 20 of Part 6 of Bill C-74, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on February 27, 2018 and other measures

INCLUDING:
THE TWENTY-FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-46)


WITNESSES

Wednesday, May 23, 2018

As an individual:

Don Stuart, Professor, Faculty of Law, Queen's University.

Department of Justice Canada:

Greg Yost, Counsel, Criminal Law Policy Section;

Joanne Wells, Counsel, Criminal Law Policy Section.

Thursday, May 24, 2018

Office of the Commissioner for Federal Judicial Affairs:

Marc A. Giroux, Commissioner.

Department of Justice Canada:

Catherine McKinnon, Senior Counsel, Public Law and Legislative Services Sector, Judicial Affairs, Courts and Tribunal Policy;

Ann Sheppard, Senior Counsel, Policy Sector, Criminal Law Policy Section.

Royal Canadian Mounted Police:

Joanne Crampton, Assistant Commissioner, Federal Policing Criminal Operations;

Inspector Gordon Aristotle, Financial Crime, Federal Policing Criminal Operations.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Serge Joyal, P.C., Chair

The Honourable Pierre-Hugues Boisvenu, Deputy Chair

The Honourable Renée Dupuis, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Batters, Carignan, P.C., *Day (or Mercer), Eaton, Gold, *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), Jaffer, McIntyre, Pate, Pratte, Sinclair, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Pate replaced the Honourable Senator Boniface (May 24, 2018).

The Honourable Senator Jaffer replaced the Honourable Senator Munson (May 24, 2018).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Dagenais (May 24, 2018).

The Honourable Senator Boniface replaced the Honourable Senator Pate (May 24, 2018).

The Honourable Senator Sinclair replaced the Honourable Senator Omidvar (May 24, 2018).

The Honourable Senator Pate replaced the Honourable Senator Boniface (May 23, 2018).

The Honourable Senator Dagenais replaced the Honourable Senator Eaton (May 23, 2018).

The Honourable Senator Omidvar replaced the Honourable Senator Sinclair (May 23, 2018).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Jaffer (May 22, 2018).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Doyle (May 15, 2018).