Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Fisheries and Oceans

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable FABIAN MANNING


Thursday, June 8, 2017
Thursday, June 15, 2017 (in camera)
Tuesday, June 20, 2017 (in camera)

Issue No. 18

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Fifteenth and sixteenth meetings:
Bill S-203, An Act to amend the Criminal Code and other Acts (ending the captivity of whales and dolphins)


WITNESSES

Thursday, June 8, 2017

Environment Canada:

Basile van Havre, Director General, Domestic and International Biodiversity Policy, Canadian Wildlife Service.

Department of Justice:

Joanne Klineberg, Senior Counsel, Criminal Law Policy Section.

Fisheries and Oceans Canada:

Adam Burns, A/Director General, Fisheries Resource Management.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Fabian Manning, Chair

The Honourable Elizabeth Hubley, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Christmas, Doyle, Forest, Gold, Griffin, *Harder, P.C. (or Bellemare), Housakos, McCoy, McInnis, Munson, Plett, Poirier, Sinclair, *Smith (or Martin), Watt

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Enverga (June 20, 2017).

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator Raine (June 20, 2017).

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator Hartling (June 19, 2017).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Tannas (June 14, 2017).

The Honourable Senator Sinclair replaced the Honourable Senator Marwah (June 14, 2017).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Raine (June 13, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Sinclair (June 12, 2017).

The Honourable Senator Gold replaced the Honourable Senator Marwah (June 7, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Gold (June 6, 2017).