Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable DANIEL LANG


Wednesday, February 1, 2017 (in camera)
Monday, February 6, 2017

Issue No. 11

Eleventh meeting:
Examine and report on Canada's national security and defence policies, practices, circumstances and capabilities


WITNESSES

Monday, February 6, 2017

Royal Canadian Mounted Police:

Bob Paulson, Commissioner;

Daniel Dubeau, Deputy Commissioner and Chief Human Resources Officer;

Louise Lafrance, Assistant Commissioner and Director General, Workforce Culture and Employee Engagement;

Gilles Michaud, Deputy Commissioner, Federal Policing;

Craig MacMillan, Assistant Commissioner, Professional Responsibility Officer.

National Police Federation:

Brian Sauvé, National Executive Co-Chair;

Peter Merrifield, National Executive Co-Chair.

Mounted Police Professional Association of Canada:

Lee Keane, Member of the Board of Directors;

Louis-Philippe Theriault, Officer.

Quebec Mounted Police Members Association:

Charles Mancer, Vice-President;

Marc-André Fournier, Director.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Daniel Lang, Chair

The Honourable Mobina S. B. Jaffer, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, Boniface, Carignan, P.C., *Carignan, P.C. (or Martin), Dagenais, *Harder, P.C. (or Bellemare), Kenny, Lankin, P.C., McPhedran, Meredith, Saint-Germain, White

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Carignan, P.C. replaced the Honourable Senator Mockler (February 2, 2017).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Carignan, P.C. (January 30, 2017).

The Honourable Senator Lankin, P.C. was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Boniface was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator McPhedran was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator McCoy was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Saint-Germain was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator McCoy replaced the Honourable Senator Lankin, P.C. (December 12, 2016).

The Honourable Senator Carignan, P.C. replaced the Honourable Senator Oh (December 12, 2016).