Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable GWEN BONIFACE


Wednesday, November 22, 2017
Monday, November 27, 2017

Issue No. 17

First meeting:
Election of the chair

First meeting:
Bill C-23, An Act respecting the preclearance of persons and goods in Canada and the United States


APPEARING

The Honourable Ralph Goodale, P.C., M.P., Minister of Public Safety and Emergency Preparedness.


WITNESSES

Monday, November 27, 2017

Public Safety Canada:

Jill Wherrett, Assistant Deputy Minister, Portfolio Affairs and Communications Branch.

Canada Border Services Agency:

Martin Bolduc, Vice President, Programs Branch.

Department of Justice:

Scott Nesbitt, Legal Counsel;

Michael Zigayer, Senior Counsel.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Gwen Boniface, Chair

The Honourable Jean-Guy Dagenais, Deputy Chair

The Honourable Colin Kenny, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Boisvenu, Brazeau, *Day (or Mercer), Doyle, Griffin, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), McIntyre, Richards, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator McPhedran (November 27, 2017).

The Honourable Senator McPhedran replaced the Honourable Senator Griffin (November 23, 2017).

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator McPhedran (November 22, 2017).

The Honourable Senator McIntyre was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Doyle was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Boisvenu was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Dagenais was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Brazeau was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Kenny was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Richards was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Boniface was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator McPhedran was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Jaffer was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Kenny was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Lankin, P.C. was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Dagenais was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Saint-Germain was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Boisvenu was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator White was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Boniface was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator McPhedran was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Griffin was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Beyak was removed from the membership of the committee, substitution pending (September 20, 2017).

The Honourable Senator Griffin was added to the membership (September 12, 2017).

The Honourable Senator Moncion was removed from the membership of the committee, substitution pending (September 12, 2017).

The Honourable Senator Moncion replaced the Honourable Senator Griffin (September 12, 2017).

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator Moncion (September 8, 2017).

The Honourable Senator McPhedran replaced the Honourable Senator Hartling (June 16, 2017).