Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable LARRY SMITH


Tuesday, February 7, 2017
Wednesday, February 8, 2017 (in camera)

Issue No. 24

Fourteenth and fifteenth meetings:

Study on the federal government's multi-billion dollar infrastructure funding program


WITNESSES

Tuesday, February 7, 2017

Office of the Parliamentary Budget Officer:

Jean-Denis Fréchette, Parliamentary Budget Officer;

Peter Weltman, Senior Director, Costing and Program Analysis;

Jason Jacques, Director, Economic and Fiscal Analysis;

Chris Matier, Senior Director, Economic and Fiscal Analysis and Forecasting.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Larry W. Smith, Chair

The Honourable Anne C. Cools, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Ataullahjan, Baker, P.C., Black, *Carignan, P.C. (or Martin), Day, Forest, *Harder, P.C. (or Bellemare), Maltais, Marshall, Moncion, Neufeld, Pratte, Woo

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Poirier (February 7, 2017).

The Honourable Senator Maltais replaced the Honourable Senator Mockler (February 3, 2017).

The Honourable Senator Poirier replaced the Honourable Senator Eaton (February 2, 2017).

The Honourable Senator Black was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Day was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Woo was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Forest was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Mitchell was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Moncion was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Ataullahjan was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Carignan, P.C. (December 12, 2016).